Kadrę przedszkola stanowią wysoko wykwalifikowani nauczyciele z kierunkowym wykształceniem pedagogicznym. Wszyscy zaangażowani w swoją pracę, młodzi pełni energii i zapału do pracy z dziećmi cechujący się życzliwością, serdecznością, tolerancją, oraz otwartością na potrzeby dzieci i ich rodziców.

Przez cały czas kadra ta poszerza swoją wiedzę na różnego rodzaju kursach, szkoleniach, warsztatach między innymi:

- warsztaty teatralne "Zabawa w teatr"
- warsztaty metodyczne "Ryzyko dysleksji w wieku przedszkolnym"
- warsztaty metodyczne "Muzyka - inspiracją ruchu dziecka"
- warsztaty metodyczne "Emisja głosu. Wady wymowy. Profilaktyka logopedyczne"
- warsztaty metodyczne "Metoda Weroniki Sherborne oraz zabawy i gry ruchowe w gimnastyce korekcyjnej"
- kurs doskonalący "Bajkoterapia - czyli biblioterapia dla dzieci w wieku od 3-9 lat"
- warsztaty metodyczne "Procedura awansu zawodowego nauczyciela stażysty"
- zespół samokształceniowy "Możliwości stymulowania aktywności twórczej przedszkolaka"
- podstawowy kurs udzielania pierwszej pomocy
- warsztaty metodyczne "Diagnoza przedszkolna dziecka 5-6 letniego kończącego edukację w przedszkolu"
- kurs doskonalący "Wspieranie rozwoju, zdolności i kreatywności dziecka w wieku przedszkolnym"
- warsztaty metodyczne "Rysunek dziecka jako źródło wiedzy o rozwoju osobowości oraz środowisku wychowawczym"
- szkolenie "Zanim dziecko pójdzie do szkoły, osiągnie samodzielność"
- indywidualizacje pracy z dzieckiem w wieku przedszkolnym

 

Dyrektor przedszkola  
Zuzanna Krokowska
 
Wykształcenie wyższe magisterskie na kierunku zarządzania i kierowania oświatą, oprócz tego średnie wykształcenie plastyczne i 14 letni staż pracy jako plastyk. Jestem mamą dwójki dzieci Julki i Bartosza więc potrzeby i rozwój dzieci znany jest mi nie tylko z podręczników, ale z własnego doświadczenia. Ukończyłam podyplomowe studia na kierunku nauczania wczesnoszkolnego i przedszkolnego.

Nauczyciele

  

Joanna AntoszBartkowska
 
W 2003r ukończyłam studia na kierunku pedagogika w zakresie kulturalno - oświatowym na Akademii Podlaskiej w Siedlcach. Ponadto w latach 2004-2005 ukończyłam kwalifikacyjne Studia Podyplomowe w zakresie edukacji wczesnoszkolnej z nauczaniem zintegrowanym i wychowaniem przedszkolnym oraz w zakresie pedagogiki integracyjnej i terapii pedagogicznej w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku.
 
 
W roku 2008 ukończyłam dwuletnie studia podyplomowe z zakresu doradztwa zawodowego i społecznego w Społecznej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi. W roku 2013 ukończyłam kurs kwalifikacyjny z zakresu glottodydaktyki ojczystojęzycznej. Zdobyte wykształcenie i doświadczenie zawodowe z pasją wykorzystuję w pracy z dziećmi. W Plastusiu pracuje od 2008r. Od 2011r. prowadzę cykl spotkań adaptacyjnych dla najmłodszych –„Zanim zostaniesz przedszkolakiem”, a od 2013r zajęcia z glottodydaktyki ojczystojęzycznej. Prywatnie jestem mamą Matyldy i Ignasia.


 
Klaudia Mantorska
 
W 2007 r. ukończyłam Wyższą Szkołę Ekonomiczno - Humanistyczną w Skierniewicach. Studiowałam na Wydziale Pedagogicznym o specjalizacji pedagogika wieku dziecięcego. W 2009r. zdobyłam tytuł magistra na Uniwersytecie Łódzkim. W okresie studiów odbyłam praktykę pedagogiczną w Przedszkolu nr 3 oraz w Szkole Podstawowej nr 2 w Skierniewicach.
 
 
Opiekowałam się dwójka dzieci, dwuletnim i sześcioletnim chłopcem. Dbałam o rozwój intelektualny, fizyczny, psychiczny, społeczny i moralny dzieci. Prowadziłam krótkie codzienne zajęcia, mające na celu przygotowanie młodszego chłopca do życia w społeczności przedszkolnej. Natomiast 6-latka przygotowywałam do zajęć szkolnych. Wzbudzałam w nich zainteresowanie książką, pobudzając wyobraźnię. Opiekowałam się również 3,5 rocznym chłopcem o zaburzonym psychofizycznym rozwoju. Prowadziłam z nim zajęcia, mające na celu poprawienie jego wad wymowy. Dbałam o bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój chłopca, Jestem osobą cierpliwą, sumienną, odpowiedzialną oraz lubiącą pomagać innym. Łatwo nawiązuję kontakty interpersonalne. Lubię czytać książki przygodowe, podróżować oraz zajmować się kwiatami. Praca z dziećmi oraz przebywanie w ich otoczeniu sprawia mi wiele radości.


 
Aneta Markus

Ukończyłam studia licencjackie na kierunku pedagogika zdrowia. Tytuł magistra uzyskałam na kierunku pedagogika resocjalizacyjna. Dodatkowo posiadam dyplom studiów podyplomowych z edukacji wczesnoszkolnej- wychowanie przedszkolne i nauczanie początkowe. Podczas studiów odbyłam praktykę zawodową w szkole podstawowej w klasach 1-3 oraz w przedszkolu. Dodatkowo byłam opiekunem na obozach letnich i półkoloniach.
 
 
W trakcie pracy w przedszkolu miałam okazję ukończyć kurs z glottodydaktyki, co zainspirowało mnie do pogłębienia wiedzy o tej metodzie. Dlatego ukończyłam kolejne studia podyplomowe z glottodydaktyki prof. Rocławskiego. Interesuję się tą metodą nauczania i elementy jej wykorzystuję w pracy z dziećmi. Jestem chętna do podejmowania nowych wyzwań, otwarta, lubię nowatorskie rozwiązania. W swojej pracy staram się, pozytywnie zaskakiwać. Praca z dziećmi daje mi dużo radości, satysfakcji i mobilizuje do kreatywności.       „Kocham to, co robię”.
Prywatnie jestem mamą dwóch córek Nataszy i Mariki.


 
Monika Więcko-Karwat
 
W 2003 roku ukończyłam studia pedagogiczne licencjackie w Wyższej Szkole Ekonomiczno-Humanistycznej w Skierniewicach. W 2005 roku zdobyłam tytuł magistra na Uniwersytecie Łódzkim. W 2009 roku ukończyłam studia podyplomowe w Wyższej Szkole Umiejętności Pedagogicznych i Zarządzania w Rykach na kierunku edukacja elementarna.
 
 
Podczas studiów odbyłam praktyki zarówno w szkołach podstawowych, jak i w przedszkolach. Zdobyte doświadczenie będę starała się wykorzystać w obecnej pracy. Przez ponad 5 lat pracowałam w Domu Dziecka w Strobowie na stanowisku-wychowawca. W pracy z dziećmi czerpię dużo radości oraz satysfakcji. Jestem szczęśliwą mamą Juleczki.


 
Izabela Jędrzejewska

W 2008 roku ukończyłam Wyższą Szkołę Ekonomiczno - Humanistyczną w Skierniewicach na kierunku Pedagogika Wieku Dziecięcego. W 2010 roku ukończyłam studia magisterskie na kierunku psychopedagogika na Akademii Humanistyczno - Ekonomicznej w Łodzi. W trakcie studiów odbyłam praktyki w klasach 1-3 szkoły podstawowe, oraz w przedszkolu.
 
 
W 2009 roku odbyłam staż oraz wolontariat w przedszkolu. Pozwoliło mi to odkryć jak wiele radości daje mi praca z dziećmi i ich uśmiech. Uwielbiam aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu, czytać książki fantastyczne, oglądać filmy, oraz spędzać czas z przyjaciółmi. Od 2015 roku szczęśliwa mama Mikołaja :)

 
Anna Klimczak

W 2004 roku ukończyłam studia licencjackie z zakresu pedagogiki opiekuńczej z resocjalizacją. W 2006 roku uzyskałam tytuł magistra z pedagogiki przedszkolnej. Ukończyłam także studia podyplomowe z edukacji wczesnoszkolnej – wychowanie przedszkolne i nauczanie początkowe. Pracowałam jako nauczyciel w świetlicy ZSSO w Skierniewicach oraz jako pomoc nauczyciela w Przedszkolu Małych Odkrywców również w Skierniewicach.
 
 
Jestem mamą dwóch cudownych i bardzo ruchliwych chłopców Kacpra i Jasia. W wolnym czasie uwielbiam czytać książki, chętnie też oglądam telewizję lub słucham muzyki. Praca z dziećmi daje mi wiele radości, ponieważ każdy uśmiech i sukces dziecka motywuje do dalszego działania.

 


Patrycja Kupna

W roku 2010 ukończone studia magisterskie - pedagogika wczesnoszkolna i przedszkolna z logopedią. Ukończyłam kierunki podyplomowe - oligofrenopedagogika, terapia pedagogiczna oraz glottodydaktyka.  Przez 3 lata prowadziłam Skierniewicki Klub Malucha. Pracuję z dziećmi już od kilka lat, i należę do grona osób, które lubią to co robią ;) Interesuję się glottodydaktyką, nauczaniem początkowym oraz pedagogika niepełnosprawnych.Prywatnie mama Gabrysia i Czarka.

  
Renata Hładuńska
 
W 2011ukończyłam studia pedagogiczne I-go stopnia o profilu Edukacja Wczesnoszkolna i Wychowanie  Przedszkolne na Wyższej Szkole Ekonomiczno -Humanistycznej w Skierniewicach. W 2013 ukończyła studia  II-go stopnia na Uniwersytecie Łódzkim o profilu Pedagogika wspierająca z profilaktyką niedostosowania społecznego. Odbyłam praktyki w przedszkolu Małych Odkrywców w Skierniewicach oraz w Szkole Podstawowej nr 1 w Skierniewicach.
   
W 11.10.2015 roku ukończyłam dwustopniowe szkolenie i uzyskałam uprawnienia Certyfikowanego Terapeuty Integracji Sensorycznej I i II stopnia. Dysponuję kwalifikacjami do diagnozowania, planowania i prowadzenia terapii integracji sensorycznej nadanego przez PSTIS .
Dnia 12.01.2016 roku uczestniczyłam w seminarium naukowym pt. „Dziecko z autyzmem i zespołem Aspergera w systemie edukacji” organizowane przez Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Łodzi.
Dnia 3.02.2016 rok, uczestniczenie w szkoleniu „Efektywna praca nad trudnymi zrachowaniami uczniów organizowane przez Centrum Psychologiczno – Pedagogiczne Futurum.
 
 
Dotychczas swoje umiejętności pedagogiczne rozwijałam i rozwijam wychowując i opiekując się dwójką własnych dziećmi. Prywatnie moją pasją są podróż, czytanie książek psychologicznych.  Uśmiech dziecka to woda  potrzebna do życia, a praca z dziećmi pozwala zaspokoić mi jej pragnienie”


  
Anna Marat
 
W roku 2008 ukończyłam studia magisterskie o specjalności Polityka Społeczna w  Mazowieckiej Wyższej Szkole Humanistyczno-Pedagogicznej w Łowiczu. Rok później w tej samej placówce ukończyłam studia podyplomowe na kierunku Pedagogika Przedszkolna i Wczesnoszkolna. W roku 2010 uzyskałam akt nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela, nauczyciel kontraktowy.
 
 
Podczas studiów odbywałam praktykę zawodową zarówno w przedszkolu  jak i szkole podstawowej. Jako nauczyciel wychowania przedszkolnego pracuję piąty rok. Praca z dziećmi sprawia mi wiele radości i satysfakcji. Ich uśmiech, radość czy przytulenie są najlepszą nagrodą, ponieważ jest to szczere i bezinteresowne. Prywatnie interesuję się sportami pożarniczymi i piłką nożną.


  

Kinga Korbeń

W 2006 roku ukończyłam studia ekonomiczne. Jednak moim marzeniem, od kiedy pamiętam, jest praca z dziećmi. Dlatego w 2014 roku ukończyłam Studia Podyplomowe w zakresie Edukacja wczesnoszkolna (wychowanie przedszkolne i nauczanie początkowe) oraz Przygotowanie Pedagogiczne. W trakcie studiów odbyłam praktyki w przedszkolu oraz w szkole, w klasach 1-3. Ponadto w 2014 roku ukończyłam kurs "Terapia dziecka z autyzmem". Po ukończeniu, w 2013 roku stażu w przedszkolu jako pomoc nauczyciela, kontynuowała pracę na niniejszym stanowisku. Pracowałam jako niania 2,5 letniej dziewczynki. Kocham dzieci, a praca z nimi daje mi wiele radości. Prywatnie jestem szczęśliwą mamą Bartusia.
 


  

Agata Świtoń-Podrażka
 
Jestem absolwentką Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z profilaktyką uzależnień oraz  posiadam tytuł magistra w zakresie pedagogiki ogólnej. Ukończyłam również studia podyplomowe w Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi w zakresie edukacja wczesnoszkolna(wychowanie przedszkolne i nauczanie początkowe).
 
 
Pracę z dziećmi rozpoczęłamjuż w  okresie studiów podczas wyjazdów jako instruktor tańca na kolonie letnie,  podczas odbywania wielu praktykwprzedszkolach, szkole -klasach 1-3 oraz w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Skierniewicach. Przez 2 lata 2011-2013 pracowałam  jako nauczyciel w Przedszkolu Nr. 8 w Skierniewicach.
Staram się na bieżąco rozwijać swoje umiejętności i chętnie zdobywam nowe doświadczenia, systematycznie doskonaląc swój warsztat pracy,  uczestnicząc w kursach, warsztatach, szkoleniach . Uwielbiam pracę z dziećmi. Codziennie uczą mnie czegoś nowego. Potrafią zaskoczyć, wzruszyć, rozśmieszyć do łez. Lubię się im przyglądać w codziennej zabawie i pracy. Ich beztroski śmiech jest dla mnie największą nagrodą.
Prywatnie jestem mamą 6- letniego Kacpra

  

Justyna Farat

W 2003 r ukończyłam studia z Zarządzania w Wyższej Szkole Ekonomiczno-Humanistycznej w Skierniewicach. Ukończyłam również Studia Podyplomowe z Przygotowania Pedagogicznego oraz z Edukacji Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej. W trakcie studiów odbyłam praktyki w przedszkolu oraz w klasach I-III. Przez dwa lata pracowałam jako pomoc nauczyciela w przedszkolu Plastuś. Głównie zajmowałam się indywidualną opieką i pomocą w zajęciach przedszkolnych niepełnosprawnej Wiktorii.
    Bardzo lubię pracę z dziećmi, ich szczerość i uśmiech dnia codziennego. Prywatnie jestem mamą  Natalii i Olka. W wolnym czasie czytam książki, słucham muzyki lub  jeżdżę na rowerze.


  
Kamila Meksiak - nauczyciel wspomagający
 
W 2008 roku ukończyłam dzienne 5- letnie studia magisterskie na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie. W trakcie studiów odbyłam praktykiprowadząc zajęcia dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych w OSW w Warszawie, Łodzi, Poznaniu i Lublinie. Pracowałam jako wolontariusz w Fundacji Wspólna Droga w Warszawie oraz w Międzynarodowym Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach a także jako opiekun osób niepełnosprawnych w Łaźniewie.
    Uczestniczyłam w szkoleniu pt. „Efektywna praca terapeuty cienia z dzieckiem                   z autyzmem/zespołem Aspergera”; „Dziecko z autyzmem w grupie rówieśniczej” oraz „Terapia ręki I i II stopnia” a także kinezjologii edukacyjnej. Znam język migowy. Dodatkowo w 2010 roku skończyłam studia podyplomowe z edukacji wczesnoszkolnej – wychowanie przedszkolne i nauczanie początkowe. Pracowałam jako nauczyciel w przedszkolu „Miasto Dzieci” w Warszawie oraz przedszkolu „Puchatek” w Jaktorowie.  W czasie pracy odbyłam staż na nauczyciela kontraktowego a także miałam okazję uczestniczyć w szkoleniu z bajkoterapii, matematyki prof. Gruszczyk – Kolczyńskiej czy metody projektów badawczych i dobrego startu.
            Zdobyte doświadczenie, kursy i szkolenia wykorzystuje obecnie w pracy podczas prowadzonej indywidualnej opieki i zajęć rewalidacyjnych dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Prywatnie jestem mamą dwóch córek: Natalki i Milenki.     


  
Katarzyna Szostak - nauczyciel
 
W 2015 roku zdobyłam tytuł magistra specjalizacji Wczesna Edukacja. Od zawsze chciałam pracować z dziećmi. Swoim uśmiechem, zaufaniem dają mi dużo radości. Swój warsztat pracy ciągle doskonale poprzez uczestniczenie w różnych kursach, warsztatach, szkoleniach. Prywatnie swój czas wolny spędzam aktywnie. Lubię biegi przeszkodowe, pływanie, jazdę na rowerze oraz Crossfit. 
Karolina Pruk - nauczyciel wspomagający
 
Absolwentka Wyższej Szkoły Gospodarki Euroregionalnej w Józefowie ze specjalnością pedagogika przedszkolna z wczesnoszkolną  z terapią pedagogiczną oraz Uniwersytetu Łódzkiego ze specjalizacją gospodarka przestrzenna. Ukończyłam kurs hipoterapii w Polskim Towarzystwie Hipoterapeutyczny.  Swoje doświadczenie zawodowe rozpoczęłam jako hipoterapeuta dzieci z zaburzeniami neurorozwojowymi. Od 2013 roku pracuje z dziećmi ze spectrum autyzmu, niepełnosprawnością sprzężoną oraz dziećmi z zaburzeniami i trudnościami rozwoju mowy i komunikacji.
   
W swojej pracy wykorzystuję różnorodne metody wspierające rozwój dzieci m.in. elementy terapii behawioralnej, metody ESDM oraz komunikację alternatywną i wspomagającą. Każde dziecko wymaga indywidualnego podejścia, dlatego formy pracy dostosowuje do ich potrzeb i możliwości. Praca, którą wykonuje jest moją pasją, daje mi wiele satysfakcji i pomaga w ciągłym rozwoju. Stale  pogłębiam swoją wiedzę z zakresu metod pracy osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, biorąc udział w licznych szkoleniach i kursach.
W wolnym czasie lubię jeździć konno oraz tworzyć biżuterię .
Pomoc nauczyciela

 
Marzena Kocik
  
O pracy z dziećmi marzyłam od dawna. Przez okres trzech lat opiekowałam się córeczką brata Basią. Zdobyte doświadczenie staram się wykorzystać w obecnej pracy, z której czerpie dużo satysfakcji. Jestem szczęśliwą mamą dwóch chłopców Adriana i Kacpra.

 

 

Sylwia Owczarek

Praca z dziećmi to dla mnie nie tylko radość i satysfakcja, ale przede wszystkim spełnienie. Każdego dnia pomagam dzieciom w ich codziennych zmaganiach i trudnościach. Staram się być zawsze miła, serdeczna i godna zaufania. Celem mojej pracy jest szczęście i uśmiech każdego dziecka.

 
    
           Edyta Mokrzycka
   


     
Agnieszka Nowakowska

                
Monika Dziopa

 
Monika Kencler

 

 

Agnieszka Naguszewska

W 2013r ukończyłam studia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Skierniewicach. Z wykształcenia jestem dietetykiem. W przedszkolu Plastuś pracuję od maja 2016r. Bardzo lubię pracę z dziećmi, cieszy mnie każdy ich sukces i postęp w rozwoju, a najlepszą zapłatą za moją pracę jest uśmiech dziecka.
Prywatnie jestem szczęśliwą mamą Piotrusia.

 
Pomoc kuchni     
Anita Dudzińska

Wykonywaną pracę traktuję z pasją gdyż lubię kombinować kulinarnie a szczególnie dla małych pociech. Daje mi to ogromną satysfakcje. Czas spędzony w pracy upływa mi miło, ponieważ lubię przebywać w towarzystwie dzieci. W życiu prywatnym jestem szczęśliwą mamą córki Natalki.
 

 
Agnieszka Łojszczyk


Zajęcia dodatkowe

 
Agnieszka Mikołajczyk - nauczyciel języka angielskiego

 
  
Agnieszka Łukaszuk - muzykoterapia

Jestem studentką V roku Edukacji Artystycznej na Wydziale Nauk o Wychowaniu na Uniwersytecie Łódzkim. Ukończyłam Państwową Szkołę Muzyczną w Skierniewicach w klasie skrzypiec. Pracę z dziećmi rozpoczęłam już w 2002 roku będąc przyboczną w Gromadzie Zuchowej. Podczas studiów odbyłam praktyki z przedmiotów artystycznych w łódzkich szkołach podstawowych i gimnazjach.
    W 2007 roku rozpoczęłam pracę w Szkole Edukacji Artystycznej w Skierniewicach jako nauczyciel gry na keyboardzie. Od września 2008 prowadzę zajęcia rytmiczne w różnych przedszkolach na terenie Skierniewic. Wprowadzanie dzieci w świat muzyki daje mi wiele radości oraz inspiruje do dalszego działania.


 
Magdalena Kołacz - logopeda, neurologopeda

 
Iwona Błońska - logopeda, neurologopeda, surdologopeda

 
Marta Gala - logopeda, neurologopeda

 
Magda Kapuścińska - zumba

 
Krzysztof Ciszewski - judo

 
Agnieszka Krakowiak - psycholog, integracja sensoryczna

 
Joanna Majdan -Gajewska - szachy

                           

Magdalena Nowak - fizjoterapeutka

Z wykształcenia i przede wszystkim z zamiłowania jestem fizjoterapeutą. W 2010r ukończyłam Warszawski Uniwersytet Medyczny na kierunku fizjoterapia. W 2011r ukończyłam Studia Podyplomowe z zakresu Przygotowania Pedagogicznego i kurs kwalifilkacyjny z oligofrenopedagogiki. Ponadto jestem Certyfikowanym Terapeutą metody NDT Bobath dla dzieci oraz absolwentką Studiów Podyplomowych „Neurorozwojowa Terapia Dzieci z Dysfunkcjami Ośrodkowego Układu Nerwowego”, a także kursu podstawowego PNF.
 
 
         
Ukończyłam liczne kursy z zakresu diagnostyki (Monachijska Funkcjonalna Diagnostyka Rozwojowa” ), wczesnej interwencji, terapii ręki oraz dogoterapii. Od 2010r prowadzę zajęcia rehabilitacji ruchowejw Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym
w Skierniewicach. Pracuję z dziećmi z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym, wodogłowiem, przepukliną oponowo-rdzeniową, Zespołem Downa, autyzmem, miopatią, dystrofią Duchenne’a, wadami postawy oraz maluszkami z opóźnionym rozwojem ruchowym
i niewielkimi zaburzeniami neurologicznymi.Współpracuję z Wyższą Szkołą Rehabilitacji
w Warszawie, gdzie prowadzę zajęcia praktyczne dla studentów studiów podyplomowych
z zakresu rehabilitacji dzieci. Jestem miłośniczką zwierząt, a w szczególności psów. Posiadam cztery psy, a jeden z nich wspomaga czasami moją pracę terapeutyczną. Hagrid, rasy flatcoatedretriever, jest bardzo pogodnym i przyjaznym psem, który świetnie odnajduje się w kontaktach z dziećmi.
Lubię aktywnie spędzać czas, uwielbiam górskie wędrówki, zwłaszcza po Tatrach, pływanie, a także amatorsko gram na saksofonie w Orkiestrze Dętej.